30 listopada - Andrzejki!!

Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny 30 listopada. To tradycyjnie jedna z ostatnich okazji, by oddać się hucznym zabawom przed rozpoczęciem Adwentu.

Jak Andrzejki to zabawa! Wróżby i tańce są podstawą każdego przyjęcia. Aby tradycji stało się zadość młodsi uczniowie naszej szkoły postanowili o tym pamiętać przy dźwiękach wspaniałej muzyki.

A.P.

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Tego wieczora wróżby orzekały o losie z zamążpójściem.

,,Andrzeju, Andrzeju,

nasz dobrodzieju , dobrą wróżbę daj!"

Andrzejkowa tradycja w Europie Zachodniej znana jest od XII wieku. Natomiast w Polsce rozpowszechnia się dopiero od wieku XVI. Po zakończeniu prac polowych panny i kawalerowie mając więcej czasu zaczynali myśleć o ożenku.

26 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której chętni uczniowie mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższej przyszłości oraz poznać imię ukochanej, ukochanego.

Czary mary, wosku lanie,

co ma stać się, niech się stanie!

Teraz buty ustawiamy,

który szybciej jest za drzwiami,

tego właścicielka pierwsza

do ślubu wkrótce pośpiesza....