^ Do Góry

 


 

Wydarzenia

Zajęcia plastyczne 

W dniu 21 czerwca 2012r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dytmarowie odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów poprowadzone przez dr Darię Rzepielę i dr Tomasza Wełnę.IMG 0251

Podczas tworzenia prac plastycznych dzieci sięgały do swojej fantazji, marzeń, pobudzały wyobraźnię i uzewnętrzniały swoje emocje i uczucia. Tematem przewodnim warsztatów była płaskorzeźba „ Mój kwiat”.  

Uczniowie na przygotowanych tackach wyrabiali glinę lekko podgrzewaną w palcach, wygniatając w niej różnorodne kształty i nadawali rozmaitą fakturę palcami, nożem, łyżką, wykałaczką, grzebieniem w celu wykonania reliefu. Następnie z gliny toczyli wałeczki, kuleczki i zapełniali nimi powierzchnię modelowanych kształtów. Gdy wklęsła płaskorzeźba była gotowa uczniowie malowali pędzlem całą powierzchnię gliny olejem. Następnie rozrobionym gipsem wypełniali wnętrza płaskorzeźby. Gdy gips zaczynał tężeć, zdejmowali gipsową płaskorzeźbę z glinianej płytki. Wszystko, co było w niej wklęsłe teraz jest wypukłe. W końcowym etapie płaskorzeźba była malowana według uznania artysty.  

Nad kolejnymi etapami powstawania płaskorzeźby czuwali prowadzący zajęcia plastycy, udzielając wskazówek i rad. Z niesamowitą cierpliwością i zrozumieniem tłumaczyli, objaśniali i zachęcali do działania niecierpliwych artystów. 

Efekty końcowe przeszły oczekiwania prowadzących warsztaty, nauczycieli uczestniczących w zajęciach i samych artystów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że podobały się również rodzicom, ponieważ wykonane płaskorzeźby mali artyści zabrali na pamiątkę do domu.

Bardzo dziękujemy pani dr Darii Rzepieli i panu dr Tomaszowi Wełna za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym zaszczycą nas swoją obecnością podczas kolejnych spotkań, na które zostali już zaproszeni przez uczniów nasze szkoły. 

Opracowała Zofia Rychlik


"Młodzież recytuje poezję"

23 maja w Gminnym Centrum Kultury w Białej odbył się etap rejonowy konkursu recytatorskiego w języku niemieckim ,,Młodzież recytuje poezję". Naszą szkołę reprezentowały: Julia Nowacińska z klasy IV oraz Marta Hajost z klasy V. Obie recytowały dwa wiersze wybrane z kompendium przygotowanego przez organizatora konkursu. Wśród 30 uczestników szkół podstawowych wyłoniono laureatów, którzy spotkali się w finale w Prószkowie. Chociaż nie było wśród nich ani Julii, ani Marty to ich występ był udany. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę książkową.

W ostatnim dniu maja odbył się finał konkursu pięknego czytania w języku niemieckim. Już po raz czwarty uczniowie z różnych typów szkół z całej południowej Polski stanęli do rywalizacji w tym konkursie organizowanym przez Goethe-Institut w Krakowie. Uczniowie szkół podstawowych czytali fragmenty z ,,Rico, Oskar und die Tieferschatten" Andreasa Steinhoefela. Nasza uczennica Marta Hajost z klasy V była jednym z 60 uczestników. Konkurencja była więc ogromna. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa oraz pamiątkowe nagrody.

Opracowała: Urszula Hamerla

           Konkurs poezji niemieckiej: ,,Młodzież recytuje poezję”           - ,,Die Jugend trägt Gedichte vor”

17 kwietnia w naszej szkole odbył się etap gminny konkursu recytatorskiego poezji niemieckiej.  Wzięło w nim udział siedem uczennic z klas III, IV i V. Uczennice zaprezentowały wiersze po niemiecku. Laureatki kategorii klas I – III :

1 miejsce: Agnieszka Zemlik

2 miejsce: Nikola Alter

3 miejsce: Julia Cholewińska i Paulina Sobstyl

Gratulujemy! Dla tej kategorii udział kończy się na etapie gminnym. W kategorii klas IV – VI:

1 miejsce Marta Hajost

2 Julia Nowacińska

Wyróżnienie: Kasia Kasprzycka

Również gratulujemy! I trzymamy kciuki za Martę i Julię, przed którymi teraz etap rejonowy. Eliminacje odbędą się 23 maja w Białej. 

Opracowała: Urszula Hamerla

Spotkanie integracyjne

W dniu 21.03.2012 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dytmarowie odbyło się spotkanie integracyjne dzieci szkolnych i przedszkolnych z Dytmarowa i Trzebiny, które połączone było z pożegnaniem symbolu zimy „marzanny” i powitaniem wiosny oraz akcją pod hasłem „Piję sok, cały rok”.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania dzieci szkolnych i przedszkolnych znanych piosenek               z repertuaru dziecięcego min. „Witaminki, witaminki, „Zdrowe zęby” , „Ogórek”.

Następnie uczniowie klas I – III zaprezentowali przygotowany program artystyczny związany                          z propagowaniem zdrowego odżywiania, który jest kontynuacją udziału w programie „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Uczniowie klasy I - zaprezentowali inscenizację „Na straganie”, uczniowie klasy II – „Rzepkę”,               a uczniowie klasy III zaprezentowali „Czerwonego Kapturka” w wersji zdrowotnej. Prezentowane inscenizacje przeplatane były tańcami w wykonaniu uczniów klasy drugiej: rap – „Panie doktorze” i „Wyginam śmiało ciało”. Uczniowie po zakończeniu własnej interpretacji- zaprosili wszystkie dzieci do wspólnego tańca i zabawy.

Po zakończeniu programu artystycznego wręczone zostały nagrody i dyplomy ufundowane przez Samorząd Szkolny dla uczestników konkursu „Najmniejsza i najpiękniejsza marzanna 2012”. Nagrody wręczone zostały uczniom szkoły oraz dzieciom z przedszkola w Dytmarowie i Trzebinie, którzy przybyli do szkoły z własnoręcznie wykonanymi marzannami.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie zaproszonym gościom z przedszkoli soczków wieloowocowych przez uczniów klas I – III, ufundowanych przez Radę Rodziców, które miały być zachętą             do propagowania zdrowego sposobu odżywiania się.

Organizatorzy spotkania zadbali nie tylko o „strawę dla duszy” , pomyśleli też o „strawie dla ciała”.             Na ufundowane przez Radę Rodziców kiełbaski, upieczone na ognisku.

Po smacznym posiłku wszyscy razem udali się na plac za szkołą, gdzie przy radosnych śpiewach                   i skandowanych hasłach – powitano „Panią Wiosnę” , której symbolem były wykonane samodzielnie gaiczki.             Z uśmiechem na twarzy i radością w sercach dobiegło spotkanie dzieci szkolno – przedszkolnych. Uczniowie szkoły wzorowo pełnili funkcję gospodarzy imprezy, za co należą się im brawa.

Tak zakończyło się spotkanie integracyjne zorganizowane w Niepublicznej Szkole Podstawowej                   w Dytmarowie. Nauczyciele przedszkoli zaproponowali organizację kolejnego spotkanie, podczas którego dzieci przedszkolne będą mogły popisać się swoimi talentami. Dyrektor szkoły Małgorzata Ruzik zaproponowała wspólną organizację Dnia Dziecka, którego szczegóły ustalone zostaną w terminie późniejszym.                                                                     Opracowała: Zofia Rychlik 

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.