Na ratunek

W dniu 23.09.2016r. naszym gościem był Kacper Ruzik – student III roku medycyny, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Uczniowie zostali zapoznani z algorytmem BLS stworzonym dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego, będących świadkami zdarzenia, mogących wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka zgonu osoby poszkodowanej. Dowiedzieli się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Instruktor pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Wiedzę teoretyczną mogli sprawdzić w praktyce wykorzystując  przyniesionego fantoma. Uczniowie przyglądali się czynnościom wykonywanym przez studenta, a później, według jego wskazówek, próbowali naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Profesjonalnie przekazana wiedza spotkała się wśród uczniów z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach, wykonując podstawowe czynności ratownicze, pod fachowym okiem.

A.G.

Opublikowano:27.09.2016 r.