Św. Marcin w Dytmarowie

„Na świętego Marcina najlepsza gęsina, patrz na piersi, patrz na kości, jaka zima nam zagościgłosi stare polskie przysłowie. Dzień 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale również dzień świętego Marcina. W przeddzień tej uroczystości mieszkańcy Dytmarowa i okolicznych wsi przeszli korowodem do miejscowej remizy strażackiej. Nie był to zwyczajny pochód, gdyż na jego czele konno jechał św. Marcin w stroju rzymskiego legionisty. Nie brakowało również orkiestry. Korowód okazał się niezwykle okazały również za sprawą kolorowych lampionów przyniesionych przez uczniów naszej szkoły. Tego wieczoru można było degustować się pysznymi tradycyjnymi rogalami, gorącą herbatą oraz kiełbasą pieczoną przy ognisku. Zamiarem Ośrodka Kultury w Lubrzy oraz Sołtysa wsi Dytmarów jako organizatorów było uwrażliwienie na czynienie dobra, gdyż św. Marcin zawsze troszczył się o biednych i potrzebujących.

A.G.

Dodano: 12.11.2012 r.