^ Do Góry

 


 

Festiwal eksperymentów

Powiedz mi, a zapomnę

Pokaż mi, a zapamiętam

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Konfucjusz


Pasta słonia, burza z piorunami szalejącymi w probówce - to tylko niektóre atrakcje przestawione uczniom podczas Festiwalu Eksperymentów, który odbył się 5 grudnia 2012 r. w naszej szkole. Pokaz eksperymentów uświetniły efektowne doświadczenia chemiczne pod hasłem „Kolorowy świat chemii” wykonane przez zaproszoną młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem pani Jadwigi Harasymowicz. Dzięki gościom nasi uczniowie byli nie tylko świadkami, ale współwykonawcami niezwykłych reakcji chemicznych.

Czytaj więcej: Festiwal eksperymentów

Kolorowy Świat Chemii

 

Od chemii się wszystko zaczyna,

bo wszystko chemiczny ma skład.

Oddajmy jej pokłon bo wielki

w historie ludzkości ma wkład.

 

Bez chemii nie byłoby Ciebie,

Bez chemii nie byłoby Mnie.

To ona od wieków wciąż sprawia

że serce do serca się rwie.

Uczniowie zaprzyjaźnionej z nami szkoły - I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku - w ramach realizowanego przez siebie projektu ,,Twoja szkoła daje ci paszport do sukcesu’’, opracowali zestaw ciekawych doświadczeń chemicznych,  na które  zaprosili uczniów naszej szkoły.

                                Dla nas przygotowali zajęcia laboratoryjne pt. ,,Kolorowy Świat Chemii ‘’.

W zajęciach uczestniczyły dzieci od klasy 3 do 6 w trzech grupach. Każdy miał możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów, dokonywania obserwacji i wyciągania wniosków. Dzieci poznały barwne związki wybranych pierwiastków- kobaltu, niklu, miedzi, manganu, srebra, ołowiu. Obserwowały zmianę barw od roztworów bezbarwnych, przez odcienie bieli, żółci, czerwieni, fioletu aż do czerni. Wytrącały osady związków trudno rozpuszczalnych, oraz tworzyły z nich barwne związki kompleksowe. Uczniowie  naszej szkoły  mimo, że nie znają pełnej terminologii chemicznej zrozumieli istotę zajęć i świetnie się bawili. Momentem kulminacyjnym każdych zajęć, był pokaz efektywnego doświadczenia chemicznego jakim był ,,Wulkan’’, ,,Pasta dla słonia’’. Pomimo dużej różnicy wiekowej wszyscy świetnie ze sobą współpracowali, dobrze się rozumieli, co przysporzyło każdemu dużo radości i niesamowitą satysfakcję.

                                                                                                                                                G.S.

Opublikowano: 22.06.2015 r.

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.