^ Do Góry

 


 

Festiwal eksperymentów

Powiedz mi, a zapomnę

Pokaż mi, a zapamiętam

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Konfucjusz


Pasta słonia, burza z piorunami szalejącymi w probówce - to tylko niektóre atrakcje przestawione uczniom podczas Festiwalu Eksperymentów, który odbył się 5 grudnia 2012 r. w naszej szkole. Pokaz eksperymentów uświetniły efektowne doświadczenia chemiczne pod hasłem „Kolorowy świat chemii” wykonane przez zaproszoną młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem pani Jadwigi Harasymowicz. Dzięki gościom nasi uczniowie byli nie tylko świadkami, ale współwykonawcami niezwykłych reakcji chemicznych.

- Wrzucając kryształek pewnej soli do roztworu szkła wodnego nie myślałem, że zdarzy się coś równie niespodziewanego i nadzwyczajnego. Po kilku chwilach kryształek zaczął wypuszczać w górę coś jakby igiełki, które stale rosły. Pomyślałem, że w ten sposób można by stworzyć wielobarwny ogród, który powstaje w zaledwie kilka minut – mówi jeden z uczniów.

Każdego dnia możemy podziwiać zminiaturyzowany, chemiczny ogród w kolbie podarowanej przez uczniów z I LO w Prudniku. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również produkcja sztucznej krwi. Chętnych do charakteryzacji rany  nie brakowało.

Uczniowie naszej szkoły zainspirowani eksperymentami wykonywanymi podczas realizacji projektu „Zaczarowany Świat” zaprezentowali własne doświadczenia.

Pokaz pierwszej grupy „ Odkrywamy świat” był skierowany do najmłodszych uczestników festiwalu. Młodzi odkrywcy udowodnili, że do ciekawych efektów wystarczą zwykłe produkty, jakie można znaleźć w każdym domu: wodę, olej, atrament, jajko, płyn do mycia naczyń, mleko. Uczniowie pokazali takie doświadczenia, jak: „Ocean w butelce”, „Skaczące jajko”, „Pływające jajko”, „Kolorowy wir” , pisali również listy „Magicznym atramentem”.

Druga grupa „Zjawiska Przyrodnicze” przedstawiła cykl doświadczeń związanych z elektrostatyką, magnetyzmem, elektrycznością (budowali proste obwody elektryczne, sprawdzając, które   materiały są przewodnikami, a które izolatorami). Wykonali też doświadczenie „Zaczarowane Jajko”, przedstawili doświadczenie związane ze zjawiskiem implozji oraz Bezpieczny wulkan.

Trzecia grupa „Zmierz się z objętością” przedstawiła własności cieczy nienewtonowskiej, skonstruowała pojazd czterokołowy napędzany powietrzem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra na rurkach. Obserwatorzy zgadywali melodie wystukane na grających rurkach. Grupa młodych odkrywców udowodniła, że fala dźwiękowa powoduje drgania membrany głośnika basowego, wprawiając w ruch drobinki znajdujące się na niej.

Podczas pokazu nasi uczniowie mogli doświadczyć tego, że nauka jest fantastyczną przygodą oraz wyzwoleniem w sobie pasji prawdziwego badacza, zgodnie ze słynną maksymą Konfucjusza.

A.G.

Dodano: 09.12.2012 r.

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.